latop.cz
Domů | Než kamna koupíte

Než kamna koupíte

Rádi Vám s tímto procesem pomůžeme– od chvíle, kdy se rozhodnete koupit si nová kamna  až k okamžiku, kdy budou u Vás doma stát nová kamna připravená k prvnímu zatopení. Než se rozhodnete pro zakoupení kamen či krbové vložky, doporučujeme Vám vybrat si proškoleného prodejce, který Vám poradí také na prodejně.

To, že si popovídáte s odborníkem  včas, Vám může ušetřit čas i peníze. Tady se dozvíte užitečné rady, přizpůsobené Vašim potřebám, typu bydlení a samozřejmě i rozpočtu.

Zde najdete seznam všeho, co byste si měli promyslet nebo zjistit, než začnete s procesem hledání a koupě nových kamen. Níže uvedené body Vám pomohou vybrat ten nejvhodnější výrobek.

Tepelný výkon

Dům s dobrou izolací stěn a oken vyžaduje tepelný výkon cca 70 wattů na 1 m². K vyhřátí prostoru o ploše 70 m² (při výšce stropu 2,4 m) budete potřebovat zdroj tepla o nominálním výkonu okolo 4,5 – 5,0 kW. U starších objektů či domů s většími tepelnými ztrátami uvažujte o max. 20 % výkonnějším topidle!

 

Jak vybrat správný typ kamen a kam je umístit v místnosti?

Abyste měli maximální užitek z nových kamen nebo krbu, je nutné zvolit správnou velikost, tvar a umístění. Udělejte jednoduchý nákres místnosti s vyznačením umístění komínu, ale i nábytku, oken a dveří. Poradíme Vám pak s výběrem optimálního modelu a jeho umístění v interiéru.

 

Přívod vzduchu

Aby kamna nebo krbová vložka dobře hořely, potřebují dostatečný přísun vzduchu. Čím větší je topeniště a čím lépe izolované místnosti, tím potřebnější je přívod externího vzduchu – zvenku, z chodby nebo třeba ze sklepa. Hoření je pak nezávislé na vzduchu v místnosti. Externí vzduch je přiváděn přímo do topeniště, nebo je přívod zaústěn v podlaze pod topeništěm.

U topenišť s nominálním výkonem nad 7 kW je přívod externího vzduchu nezbytný! Při výběru topidla také upozorněte prodejce na zabudovanou digestoř nebo klimatizační jednotku ve stejné místnosti jako kamna nebo krb.

 

Komín

Před zakoupením kamen nebo krbové vložky je potřeba znát vnitřní průměr komínu a jeho výšku. Zajistěte si předem revizi komínu, případně si nechte změřit komínový tah (od kominické firmy). Pokud má komín příliš malý průměr nebo není dostatečně vysoký, může to způsobit nedostatečný tah a topidlo by pak nemohlo správně fungovat. 

Komín musí splňovat ČSN 734201. Minimální potřebný tah komínu je 12 Pa.

 

Jakou váhu vydrží podlaha?

Většinu kamen  lze umístit na běžný typ podlahy a není potřeba ji zpevňovat nebo zesilovat. U krbových obestaveb Vám poradí krbař, případně se poraďte také se statikem.

Na podlahu z hořlavého materiálu je nutné umístit nehořlavou podložku z plechu, skla, dlaždic apod.

 

Montáž a instalace

Montáž a instalaci doporučujeme zadat odborné firmě! Autorizovaní prodejci  jsou připraveni provést kompletní a profesionální instalaci, která bude v souladu s Vašimi požadavky a zároveň s platnými bezpečnostními předpisy. Podrobný návod k instalaci a používání jsou přiloženy k výrobku. Pozorně si je přečtěte, než začnete kamna či krb používat.

Nezapomeňte, že kamna, krb i komínové těleso potřebují pravidelnou údržbu!


 

Text je převzat od spolučnosti Jotul